POLÁROS VILÁG

POLÁROS VILÁG

Virágzik a Duna

2023. január 29. - Kriska György

Dunavirág nőstények fénycsapdában (Fotó: Soós Dániel) A dunavirág–félék (Polymitarcyidae) családjába sorolt dunavirág (Ephoron virgo) a tiszavirághoz hasonló életmódot folytat és esetenként vele egy élőhelyen fordul elő. Az imágók július végén és augusztusban rajzanak. A lerakott peték tavasszal…

Tovább

Hidak hatása a tiszavirág rajzási viselkedésére

A tivadari Tisza híd (Fotó: Kriska Ferenc) A tengeri és szárazföldi életközösségekkel összehasonlítva az édesvizek biológiai sokféleségének csökkenési üteme jelentősebb mértékűnek tekinthető. A természetes élőhelyek degradálódásának világszerte egyik fontos oka az eredetileg összefüggő nagyobb…

Tovább

A tiszavirág fénypolarizáció alapú vízdetekciója

A felső Tisza Tivadar térségében (Fotó: Kriska Ferenc) A kérészeket rajzásuk helye alapján három csoportba sorolhatjuk: (1) mindvégig a víz fölött rajzó fajok; (2) szárazföld fölött rajzó, de a vízzel vizuális kontaktusban maradó fajok; (3) a víztől távol rajzó, a vízfelszínnel vizuális kapcsolatot…

Tovább

Az "aszfaltkérész" megmentése

3 hím és egy nőstény kérész vörös tesztfelületen (Fotó: Kriska György) Az aszfaltutak poláros fényszennyezése súlyos veszélyt jelent a világszerte egyre inkább fogyatkozó kérészek utódgenerációira, mert a megtévesztett rovarok a patakok mentén haladó aszfaltutakat a róluk visszavert erősen és…

Tovább

"Aszfalt-kérész"

Egy nőstény és két hím kérész az aszfaltúton (Fotó: Kriska György) A hegyi patakokat kísérő aszfaltutak felett számos esetben megfigyelhető több különböző kérészfaj tömegrajzása. A kérész egyedek és a kopuláló párok sokszor leereszkednek az aszfaltútra, és párzás után a nőstények petecsomóikat is…

Tovább

Szépséges vízi tünemények: A kérészek

Kérész szubimágó (Fotó: Kriska György) A fénypolarizáció érzékelésével kapcsolatos kutatásainkban központi szerepet játszanak a kérészek, ezért az alábbiakban egy kicsit részletesebben is megismerkedünk ezzel az ősi rovarcsoporttal. A kérészek (Ephemeroptera) rendje viszonylag kicsi, kb. 3330…

Tovább

Vízreszállás reggel, délben, este

Tompacsípős csíkbogár (Dytiscus dimidiatus) (Fotó: Kriska György) Amikor a vízirovarok számára a túlnépesedés, és/vagy túlzott felmelegedés és/vagy kiszáradás miatt kedvezőtlenné válik az általuk lakott víztest, tömegesen kelnek szárnyra és keresnek új élőhelyeket. Az új vizes élőhely keresését az…

Tovább

Polarizációlátás a rovarvilágban

  Barkós katona-szitakötő (Sympetrum vulgatum) feji része (Fotó: Kriska György) A fénypolarizáció érzékelésére képes állatcsoportok közül különösen a rovarok között találunk olyanokat, amelyek számára ez az egyéb optikai jegyeket kiegészítő inger létfontosságú információhordozó. A…

Tovább

A vízfelszín polarizációja

Dunapart (Fotó: Kriska Ferenc) A természetben leggyakrabban szóródás, vagy tükröződés útján keletkezik részlegesen lineárisan poláros fény, a víz alatti világ fényviszonyaira pedig mind a fénytörés, mind pedig a fényszórás hat. Egy természetes vízfelszínre eső polarizálatlan fénysugár részben…

Tovább
süti beállítások módosítása