POLÁROS VILÁG

POLÁROS VILÁG

Miért csíkos a zebra?

2023. február 28. - Kriska György

A zebrák legfeltűnőbb jegye a fekete-fehér csíkmintázatuk. A zebrák fején, nyakán és törzsén a csíkok nagyjából függőleges lefutásúak, míg megközelítőleg vízszintesek a hátoldalon és a lábakon. A leggyakoribb faj az alföldi zebra (Equus burchelli, 12 alfajjal), amely Afrika déli és keleti részén…

Tovább

A leginkább „bögölyálló” ló a fehér szőrű

Szürke és pej lovak fekete és fehér olajtálcával (Fotó: Kriska György) Meleg napsütéses napon, egy szokolyai legelőn figyeltük meg egy barna (lovas szaknyelven pej) és két fehér (szürke) ló bögölytámadásokkal szembeni viselkedését. A bögölyök mindkét lovat folyamatosan zaklatták, a lovakat…

Tovább

Polarotaxis ingerküszöbének vizsgálata

Kéköves légivadász (Ischnura elegans, Coenagrionidae) – 35 mm (Fotó: Kriska György) Ma már általános elvnek tekinthető, hogy a fejlődésükben vízhez kötött rovarok polarotaktikus vízdetekcióval rendelkeznek, a vízfelszínt a róla visszavert vízszintesen poláros fény alapján ismerik fel. Azt is számos…

Tovább

A bögölyök polarizáció-érzékelése

(a-b) Bögöly (Tabanidae) imágó és lárva – 12 mm és 2 cm (Fotó: Kriska György) A bögölyök (Tabanidae) az egész Földön elterjedt rovarok, amelyeknek nőstényei vérszívók, így az embernek is sok kellemetlenséget okoznak. Táplálkozásuk során vírusos, bakteriális, és fonálféreg okozta betegségeket…

Tovább

Polarotaxis árvaszúnyogoknál

(a-b) Hím és nőstény árvaszúnyog – 9 mm (fotó: Kriska György) Az árvaszúnyogok (Chironomidae) imágói finom testű, hosszú lábú, gyakran élénk színű állatok. A legfeljebb 14 mm-es rovarok nem szívnak vért, az árva elnevezés is erre a tulajdonságukra utal. Jellemzőik a fejet felülről részben eltakaró,…

Tovább

A kérészvédő fénysorompó megvalósítása

Terepkísérlet a letkési Ipoly hídon (Fotó: Potyó Imre) Mindannyiunk számára ismerős a lámpák körül rajzó rovarok képe. Hazánkban a leglátványosabb példával talán a védett dunavirág tömeges rajzása szolgál évről évre. Ám a kérészek lámpák körüli haláltusájának egyik lehetséges ellenszere furcsamód…

Tovább

A dunavirág komplex ökológiai csapdája

Dunavirág nőstények fénycsapdában (Fotó: Nagy Csaba) Éjszakai sétát téve a város utcáin gyakran megfigyelhetjük, amint utcai lámpák, kivilágított épületek lámpái körül rovarok rajzanak, körkörös repülést végezve a fényforrás körül. Ez a jelenség is egy példája a hagyományos értelemben vett…

Tovább

Kérészgyilkos élőhelyek elkerülése polarotaxissal III.

Dunavirág nőstények (Fotó: Potyó Imre) Természetes körülmények között a dunavirág és a törpekérész egyedek a vízfelszín felett rajzanak, ugyanakkor a vízhez közel elhelyezkedő mesterséges fényforrások ökológiai fényszennyezésükkel magukhoz vonzhatják és csapdába ejthetik e rovarokat pozitív…

Tovább

Kérészgyilkos élőhelyek elkerülése polarotaxissal II.

Dunavirág hímek a folyó fölött (Fotó: Rácz Gergely) A 3. terepkísérletben augusztus 4. és 6. között Rábahídvégen vizsgáltuk a dunavirág rajzását minden nap 20:30 és 21:30 között. A közúti híd mellett bonyolítottuk le azokat a terepkísérleteinket, amelyek azonos fényspektrumú, de különböző…

Tovább

Kérészgyilkos élőhelyek elkerülése polarotaxissal I.

Dunavirág rajzás (Fotó: Potyó Imre) A fejlődésükben vízhez kötött rovarok, ezen belül is a kérészeknél számos faj esetében sikerült bizonyítani a polarotaktikus vízdetekciót, amely során a rovarok a víztestet a felszínéről tükröződő vízszintesen poláros fény alapján ismerik fel. A víz felett rajzó…

Tovább
süti beállítások módosítása