POLÁROS VILÁG

POLÁROS VILÁG

Folyóparti üvegépületek poláros fényszennyezése I.

Gigantikus rovarcsapdák

2023. április 29. - Kriska György

Tömegtegzes rajzás az Eötvös Loránd Tudományegyetemnél (Fotó: Kriska György) Május elejétől június közepéig különös rovarrajzás tartja izgalomban a Duna-part 1-2 km-es közelében élő lakosságot minden évben. Ezen időszak alkonyati óráiban szürkés-barna molylepkeszerű rovarok lepik el, gyakran…

Tovább

Mit kell tudni a polarotaktikus tegzesekről?

Tegzes (Trichoptera) imágók – 2 cm, és a lábszár (tibia) sarkantyúi (Fotó: Kriska György) A lepkékkel szoros rokonságban álló tegzesek (Trichoptera) a vízirovarok egyik legnagyobb rendjét alkotják. A kifejlett egyedek a szárazföldön élő szürkésbarna törékeny testű, molylepkékhez is hasonlítható…

Tovább

A matt autók bevonata sem környezetbarát

Az Ephemerella hendrickson kérészfaj tömegrajzása egy fényes fekete autó körül Rebecca Allen felvételein (Michigan State University, USA) A sima felszínű, fényes fekete autók egyes karosszériarészei (például motorháztető, tető, csomagtartófedél, szélvédő) vízszintesen poláros fényt vernek vissza.…

Tovább

Milyen színű a környezetbarát autó?

Szitakötő autóantennán (Fotó: Hans Wildermuth) Az autótulajdonosok közül sokan megfigyelhették már, hogy rovarok szálltak gépkocsijuk fényes karosszériájára, ám nem arra a magától értetődő jelenségre gondolunk, amikor a gyorsan mozgó autók homlokfelülete menet közben tele lesz a röptükben elgázolt…

Tovább

Polárosan becsapott temetői szitakötők

Katona-szitakötő a kiskunhalasi temetőben (Fotó: Kriska György) A szitakötők erősen kötődnek a vizes élőhelyekhez, mert lárváik vízben fejlődnek. A kifejlett szitakötők fajtól függően kisebb-nagyobb távolságokra el-eltávolodnak a vizektől, de természetes körülmények között szaporodási és…

Tovább

Mit kell tudni a polarotaktikus szitakötőkről?

Egy nagy- (Anisoptera) és egy kisszitakötő (Zygoptera). (a) Kisfoltos laposacsa (Libellula fulva, Libellulidae) – 4 cm. (b) Kéköves légivadász (Ischnura elegans, Coenagrionidae) – 35 mm (Fotó: Kriska György) A szitakötők a legősibb rovarrendek közé tartoznak, mintegy 150 millió éve alig változtak.…

Tovább

A budapesti pakurató mint madárcsapda

Mumifikálódott madártetemek a pakurató partján (Fotó: Kiss Tamás) A budapesti pakuratóban számos madártetemet is találtunk. A parttól nem elérhető tetemek, faji hovatartozását nem tudtuk megállapítani, azonban a tetemek felfedezésének idejét és helyét, elsüllyedésük időpontját feljegyeztük. Az…

Tovább

A budapesti pakurató mint vízirovar csapda

A budapesti pakurató 1998-ban (Fotó: Kiss Tamás) A budapesti pakurató egy hajdani Tüzép telep maradványa volt, melynek sok úszómedencényi, több méter mély betonteknőjét 1952-ben hozták létre a kőolaj-finomítás maradékának, a pakurának a tárolására. Vasúti kocsikkal hordták ide a sűrűn folyó…

Tovább

Nyíltszínű olajtározók vizuális ökológiai hatásai

Megsemmisült iraki tank az Öböl-háború idején, 1991. március 9-én, több olajkút-tűz közelében Kuvait északi részén (Fotó: David Longstreath) Napjainkban a kőolaj- és pakuratavak kialakulását elsősorban az ember környezetátalakító tevékenysége okozza. Az 1991-es Öböl-háborúból például több száz…

Tovább
süti beállítások módosítása