POLÁROS VILÁG

POLÁROS VILÁG

A napelem evolúciós csapdája

2023. május 14. - Kriska György

Napelempark (Fotó: Kriska Ferenc) A napkollektorokat és napelemtáblákat, melyek a napsugárzást alakítják át hő, illetve elektromos energiává, szén-dioxid vagy egyéb szennyezőanyagok kibocsátása nélkül, „zöld” technológiának szokás tekinteni. Persze ha figyelembe vesszük, hogy a napelemtáblák és…

Tovább

Pernyemezők polarotaktikus vízirovarokra gyakorolt hatása

Felgyulladt tarló (Fotó: Kriska Ferenc) Jól ismert tény, hogy a megművelt földterületeken a tarló égetése végzetes következményekkel járhat azon gerinces és gerinctelen állatokra, mikroszervezetekre nézve, melyek a földfelszínen és a talaj legfelső rétegében élnek. Emellett a talaj állapota is…

Tovább

Fototaxis és polarotaxis kéz a kézben

Közönséges óriáscsiborok (Hydrophilus piceus) egy balatonyi sétány megvilágított aszfaltútján (Fotó: Kriska György) A poláros fényszennyezés nemcsak napközben fordulhat elő, hanem éjszaka is, mikor a holdfény vagy a települések fényei verődnek vissza a poláros fényszennyező felületekről. Ráadásul…

Tovább

Folyóparti üvegépületek poláros fényszennyezése III.

Az ökológiai csapda haszonélvezői: madarak és pókok

Tömegtegzessel táplálkozó nagy fakopáncs az ELTE épületfalán (Fotó: Pereszlényi Ádám) A poláros fényszennyezés másodlagos hatásai akár előnyösek is lehetnek, mikor bizonyos állatok (például pókok, madarak, denevérek) azokkal a polarotaktikus rovarokkal táplálkoznak, melyeket a poláros fényszennyező…

Tovább

Folyóparti üvegépületek poláros fényszennyezése II.

A csapdahatás polarizációs okai

  ELTE TTK Északi Tömb (Fotó: Kriska György) Egy üvegfelületről tükröződő fény akkor a legpolárosabb, ha Brewster-szögben történik a visszaverődés. Mivel egy polarotaktikus vízirovar számára annál vonzóbb a vízszintes rezgéssíkú fény, minél nagyobb annak d lineáris polarizációfoka, ezért egy…

Tovább
süti beállítások módosítása